Zapraszam Was na krótki wpis, który powstał zupełnie przy okazji szycia kolejnego dekoracyjnego gadżetu do pokoju dzieci-wielkiej poduchy z wypustką i dwoma guzikami (to ta w niebieskie kwiatuszki, którą widzicie na zdjęciach) 🙂

Wypustka to nic innego jak sznureczek obszyty materiałem ciętym ze skosu (po to, aby ładnie układał się na rogach), z zapasem na szew. W sklepach znajdziecie ogromny wybór kolorów, wzorów i szerokości (np.tutaj), ale ta własnoręcznie wykonana będzie niepowtarzalna, o takich parametrach, jakie akurat sobie wymyślicie. A do kompletu łapcie – guzik. Zobaczcie sami…

Guzik

Przygotuj: sznurek o wybranej grubości (mój ma 5mm), kawałki kolorowej bawełny (raczej dłuższe niż szersze 🙂 ), gładki guzik(i) na stopce o wybranej średnicy i linijkę.

Odrysuj na papierze formę, która będzie o kilka milimetrów większa niż Twój guzik i wytnij kółeczko z materiału.

Sfastryguj drobno dookoła około 2 mm od krawędzi. Żeby mój guzik był bardziej „trójwymiarowy”, ale także, żeby nie prześwitywała jego faktura, włożyłam do środka „sakiewki” odrobinę owaty.

Ściągnij fastrygę równomiernie i mocno zawiąż dwa końce nitki. Guzik nadaje się do przyszycia:) Proste prawda?

Wypustka

Na lewej stronie tkaniny narysuj paski o szerokości odpowiadającej obwodowi wybranego sznurka i 2 cm na zapas (po 1 cm z każdej strony). Koniecznie wytnij je pod skosem, dzięki temu materiał będzie się lekko naciągał i ładniej układał na krzywiznach.

Paski pozszywaj w taki sposób, aby łączyć je pod kątem – prostopadle. Ułóż sznureczek na środku paska…

…i zepnij szpilkami. Szyj jak najbliżej lewej strony, możesz użyć stopki do wszywania zamków, żeby mieć pewność, że szyjesz naprawdę blisko sznureczka.

Wypustka jest gotowa! Jeśli chcesz w podobny sposób przyszyć guziki i uzyskać efekt „pikowanej” poduchy, polecam Ci użyć bardzo mocnej nici np.muliny, przebić poduchę na samym środku, połączyć guziki po obu stronach i mocno związać.

Jeśli chcesz podejrzeć jak ją wszywać, zapraszam Cię do obejrzenia mojego starego filmu, o tym jak uszyć pościel z wypustką.

Jeśli jesteście ciekawi skąd jest bawełna w kwiatuszki – tutaj zostawiam link do sklepu popcouture.pl. 

Do zobaczenia! 🙂