Prasowanie – obowiązek każdej kobiety (i mężczyzny) w domu
Każda kobieta wykonuje większość czynności związanych ze sprzątaniem czy gotowaniem w swoim domu. Dla wielu kobiet największą zmorą okazuje się jednak prasowanie, które może przysporzyć wiele poważnych problemów. Jak sprawić, żeby ta uporczywa czynność stała się przyjemnością? Żebyśmy wykonywały ją z większą przyjemnością bez zbędnego odliczania do ostatnich sztuk ubrań, dzięki którym zakończymy tę czynność? W dalszej części artykułu przedstawię kilka przydatnych porad i wskazówek dotyczących prasowania, które każda kobieta powinna poznać i zacząć stosować w swoim domu.
7 wskazówek dotyczących prasowania, które musisz poznać
W celu ułatwienia uporczywej czynności, którą jest prasowanie powinniśmy się do niego należycie przekonać. Niektóre kobiety nie lubią mieć zaległości, dlatego decydują się na prasowanie każdego dnia, w którym zostało zrobione pranie. Jest to dobry sposób, ponieważ dzięki temu, nie patrzymy na zalegającą, stertę ubrań, która wyczekuje, aż nabierzemy sił żeby się jej pozbyć.
Dodatkowo, prasując częściej nabieramy wprawy do wykonywanej czynności, a także wchodzi nam to w nawyk, dzięki czemu kolejne prasowania będą o wiele łatwiejsze i bardziej automatyczne. Aby ułatwić prasowanie, myślenie o tej czynności powinno nam towarzyszyć już w trakcie samego prania. Podczas wyciągania rzeczy z pralki, należy robić to jak najbardziej delikatnie aby nie pognieść dodatkowo tkanin. Po upraniu rzeczy, należy je od razu rozwiesić na sznurku czy suszarce i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Przed rozwieszeniem ubrań należy pamiętać, aby kilka razy nimi potrząsnąć, co pozwoli na złagodzenie najbardziej uporczywych i mocnych zgnieceń na tkaninach. Niektóre rzeczy, między innymi: sukienki, marynarki czy też koszule, możemy suszyć na wieszaku, co także zmniejszy stopień pogniecenia danych elementów garderoby. Aby prasowanie stało się przyjemniejsze, przed wykonaniem czynności warto przygotować sobie niezbędne rzeczy, które z pewnością okażą się przydatne. Zaoszczędzimy tym sposobem mnóstwo czasu.
Jeśli używamy zwykłego żelazka, warto stosować do niego wodę destylowaną, a także spryskiwacz. Warto również wiedzieć, że wszystkie ubrania powinniśmy prasować na lewej stronie, co będzie bardzo przydatne jeśli przez przypadek nasze żelazko ubrudzi jedną z tkanin. Da to także pewność, że nie uszkodzimy delikatnego materiału, nadruku czy koloru. Tkaniny warto również wcześniej ułożyć w zależności od tego, jakiej temperatury żelazka będziemy do nich potrzebować. Większość osób do prasowania zniechęcają zazwyczaj uporczywe ubrania, które bardzo trudno uprasować.
Bawełnę i len należy prasować w wysokiej temperaturze, a dodatkowo możemy ją zwilżyć, nawet dość obficie. Lnianych ubrań najlepiej nie składać w kostkę, tylko od razu po wyprasowaniu powiesić na wieszaku. W przeciwnym razie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że prasowanie trzeba będzie wykonać po raz kolejny. Bawełniane rzeczy warto prasować na lewej stronie, aby uniknąć nieestetycznych błyszczeń, które mogą się pojawiać na szwach. Bawełna i len są dość odporne na działanie temperatury, natomiast delikatne tkaniny należy traktować szczególnie ostrożnie. Na przykład szyfon należy prasować jak najniższą temperaturą i nie traktować go wodą. Można prasować go również przez dodatkową szmatkę, szczególnie jeśli żelazko posiada różnego typu zrysowania. Jedwab również powinniśmy prasować przez dodatkowy materiał, najlepiej na lewej stronie, jak najniższej temperaturze, a także na sucho bez żadnego zwilżania.
Sztruks czy aksamit możemy delikatnie pasować na lewej stronie, przez ręcznik, najniższą temperaturą na żelazku, bez jego dociskania. Skóry ekologicznej nie wolno traktować zwykłym żelazkiem, tylko gęstą, gorącą parą. Dużym wyzwaniem może okazać się również prasowanie różnego typu części garderoby. Problem mogą sprawić sukienki, marynarki, a nawet spódnice. Przede wszystkim tego typu rzeczy należy zacząć prasować od najbardziej trudno dostępnych i uporczywych miejsc, na przykład: kołnierzyka czy mankietów zaczynając od lewej strony, a kończąc na prawej. Warto zastosować technikę, która rozpoczyna prasowanie od kołnierzyka, później są mankiety, barki, rękawy, przód i na samym końcu – tył.
Podsumowanie
Podsumowując, prasowanie wcale nie musi być tak uporczywe i trudne. Stosując się do kilku podstawowych zasad jesteśmy w stanie uprasować wszystkie rzeczy w krótkim czasie, bez zbędnych nerwów czy stresu.