Szukaj

Bądź eko – choinka w stylu ekologicznym

Chcąc zrobić ekologiczną choinkę, nie można zapomnieć o ekologicznych ozdobach. Jednak najpierw należy zadbać, aby nasza baza była odpowiednia. Zastanówmy się, więc jaka choinka będzie dla nas lepsza. Naturalna czy sztuczna, duża czy troszkę mniejsza. Kiedy rozważymy już te kwestie, będziemy mogli zabrać się za wykonywanie ozdób. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o doborze odpowiedniej choinki, o tym, jakie ekologiczne ozdoby choinkowe zrobić z dziećmi, nie przestawaj czytać. W tym artykule dowiesz się wszystkiego.

Jaką choinkę powinienem wybrać?

Naturalna choinka będzie miała swój niepowtarzalny zapach i na pewno będziemy czuli święta w całym domu. Jednak, jaką choinkę wybrać spośród tylu rodzajów? Najpopularniejsze w świątecznym asortymencie są:

  • Świerk pospolity – najbardziej popularne drzewko choinkowe w Polsce, posiada ono miękkie i krótkie gałązki. Sprawia to, że nie nadaje się do nadmiernego obciążania bombkami. Jest bardzo aromatyczne.
  • Jodła kaukaska – bardzo trwałe, nie kłujące, igły drzewka nie opadają
  • Świerk srebrny – czub w kształcie stożka, cienkie kłujące igły drzewka

To najpopularniejsze z gatunków, jakie występują na rynku, jednak czy wybór naturalnej choinki to dobry wybór? Co można z nią zrobić po zakończeniu świąt?

Jeśli mieszkamy w domu, możemy posadzić drzewko w ogrodzie, w przeciwnym wypadku, możemy wywieźć je za miasto i posadzić w okolicach lasu. Nie mając takiej możliwości lub, istnieje możliwość oddania choinki na paszę dla zwierząt. Są zwierzęta, takie jak kozy, które takie drzewa traktują jak przysmak. Nie warto więc wyrzucać choinki, można wykorzystać ją z pożytkiem.

Z czego jeszcze możemy zrobić choinkę?

Alternatywą dla tradycyjnego drzewka może być choinka robiona z tego, co mamy akurat pod ręką. Jest to aktualny trend wpisujący się w filozofię zero waste. Jeśli jesteśmy miłośnikami książek, możemy zrobić prostą choinkę z książek. Kiedy fascynują nas robótki ręczne, możemy zbić taką choinkę z kilku desek i powiesić na niej lampki. Będzie to na pewno oryginalna budowla w naszym domu. Możemy udekorować pobliskie drzewo, aby nie ścinać własnego. Wszystkie rozwiązania, które nie naruszają harmonii z przyrodą, są jak najbardziej pożądane w środowisku, które tak bardzo potrzebuje wrócić do równowagi.

Ozdoby choinkowe w wersji ekologicznej

Czymś specjalnym, co dodaje uroku każdemu drzewku bożonarodzeniowemu, są ozdoby choinkowe. Tak jak najlepiej smakują ciasteczka zrobione własnoręcznie i powieszone na choince, tak samo najpiękniej wyglądać będą ozdoby wykonane własnoręcznie. Do pomocy można zachęcić dzieci, zarówno starsze jak i młodsze i potraktować wszystko, jako zabawę.
Jakie ozdoby możemy wykonać przy pomocy prostych akcesoriów znalezionych w domu?
Prawdopodobnie większość osób pamięta wykonywane w dzieciństwie łańcuchy z bibuły lub koła z papieru kolorowego, które w okresie przedświątecznym były wykonywane na zajęciach w szkole. Dzieci zapewne ucieszą się z tak prostych ćwiczeń plastycznych, a rodzicom przypomną się czasy młodości.
Jeśli mamy nieco więcej zdolności, możemy na papierze tekturowym narysować formę. Odrysowany wzór na kawałeczku bardzo cienkiego drewna, trzeba następnie wyciąć nożykiem meblarskim. Forma może przybierać kształty koła lub gwiazdy. Po wszystkim dzieci mogą pomalować ozdoby na dowolne kolory.

Może jednak mamy zdolności do szydełkowania? Wówczas gwiazdki lub aniołki z koronki zanurzone w krochmalu będą cudowną ozdobą choinkową. W stu procentach ekologiczną i zostająca na długo w pamięci każdego, kto odwiedzi wasz dom w czasie świąt.

Własnoręcznie przygotowywane ozdoby choinkowe są odzwierciedleniem naszego stylu życia. Zanim pójdziemy do sklepu lub na stoisko i wybierzemy choinkę. Zastanówmy się nad własnymi potrzebami i wybierzmy właściwą choinkę dla nas.