Szukaj

Co to jest muślin i do czego można go używać?

Wielu ludzi uważa, że muślin jest tkaniną idealną. Dlaczego? Bo jest delikatny i miękki, a równocześnie przewiewny i oddychający. Muślin to materiał, który jest drobno tkany, dzięki czemu cechuje się wyjątkową lekkością.

Muślin jest idealny dla dzieci

Muślin to prawdopodobnie najdelikatniejsza tkanina jaką można dostać. Szczególną popularnością cieszy się wśród rodziców noworodków. Muślinowe pieluszki czy kocyki są idealne dla wrażliwej skóry dziecka. Muślin tkanina charakteryzuje się otwartym splotem, który zapewnia doskonały przepływ powietrza, a wspomniany muślinowy kocyk znacznie zmniejsza ryzyko przegrzania dziecka. Oddychalność tkaniny zapewnia niemowlęciu wygodę i bezpieczeństwo oraz daje poczucie spokoju. To, co jeszcze doceniają młodzi rodzice to odporność na niezliczoną ilość prań, a także to, że po każdym wyjęciu z pralki, muślin staje się jeszcze miększy. Na uznanie zasługuje także to, że mimo swojej delikatności, materiał ten jest niezwykle wytrzymały.

Jak prać muślin?

Jak już wspomniano, muślin jest odporny na pranie, ale nie oznacza to, że można go prać jak się chce. Aby zachował swoje wspaniałe właściwości nie powinno się przekraczać 30 stopni Celsjusza, natomiast temperatura prasowania do maksymalnie 100 stopni. Muślinu pod żadnym pozorem nie wolno traktować wybielaczem i płynem zmiękczającym, a także suszyć w suszarkach bębnowych i prać chemicznie. Zachowanie tych kilku prostych zasad pozwoli na długie użytkowanie muślinowych kocyków, pieluszek czy kaftaników.

Skąd wziął się muślin?

Obecnie w sklepach mamy nieograniczony wybór różnego rodzaju materiałów, w tym bez trudu możemy znaleźć muślin na metry. Ale skąd w ogóle wzięła się ta tkanina? Prawdopodobnie pochodzi z Iraku. Są nawet teorie, że powstała w Mosulu, gdzie podobno po raz pierwszy utkaną materiał o takim splocie. W Europie muślin pojawił się już bardzo dawno temu, bo w XVII wieku i do dziś jest bardzo popularny, zwłaszcza przez rodziców malutkich dzieci i osoby, które cenią sobie naturalne ubrania.

Jakie zalety ma muślin?

O muślinie śmiało można powiedzieć, że to tkanina idealna pod każdym względem: czysta, delikatna, posiadająca właściwości antyalergiczne, lekka, a tym samym przewiewna i bardzo chłonna, odporna na liczne prania. Muślin charakteryzuje się tym, że jest ledwie wyczuwalny na skórze, ale mimo to stanowi świetną ochronę przed przegrzaniem w upalne dni. To właśnie z tego powodu jest tak polecany dla niemowląt, które są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatur.