Szukaj

Farbowanie tkanin i odzieży: proste, domowe metody

Farbowanie ubrań to doskonała metoda, aby nadać naszym ubraniom drugą młodość. Jak to zrobić nie psując jednocześnie koloru? Farbowanie ubrań możemy zrobić w domu, niskim kosztem, musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach. Nie wszystkie kolory oraz nie wszystkie tkaniny nadają się do farbowania, nawet przy pomocy naturalnych barwników.

Zasady, o jakich należy pamiętać przy farbowaniu ubrań

  • Poliester oraz poliamid w domowych warunkach nie nadają się do farbowania. Unikajmy farbowania skrajnych kolorów, bardzo jasny materiał na bardzo ciemny. Jeśli mamy ubranie, w którym szwy są zrobione z nici poliester, poliamid to zostaną one niepofarbowane,
  • Farby służące do barwienia ubrań działają jedynie na tkaniny naturalne oraz te, które posiadają 50% domieszki syntetycznej,
  • Jeśli myślimy o zmianie koloru jeansów, to w warunkach domowych możliwe będzie uzyskanie jedynie stylizacji jeansu. Będą one wyglądać jak spodnie materiałowe. Posiadać będą jednolitą barwę bez charakterystycznych przetarć czy zmian kolorystycznych,
  • Uważajmy, aby farbować ubrania niepoplamione. Każda plama będzie oznaczać różnice w odcieniu kolorystycznym. Szczególnie plamy po wybielaczach lub przebarwieniach słonecznych.

Czego potrzebujemy do farbowania ubrań?

Farbowanie ubrania jest bardzo proste i może je zrobić każdy we własnym domu.
Poniżej dwa proste sposoby.

Do garnka wlewamy wodę, którą gotujemy i zanurzamy w niej nasze ubranie, które chcemy zafarbować na ok. kwadrans. W tym czasie w osobnym naczyniu w ok. 3 litrach wody rozpuszczamy wcześniej zakupiony barwnik do ubrania, po czym wkładamy do rozpuszczonego barwnika nasze ubranie. Barwnik możemy zakupić w pasmanterii lub w jednym z wielu sklepów internetowych.
Po ok. 30 min. przerywamy proces, za pomocą octu spożywczego dolewając kilka łyżek. Po kolejnych 30 min. możemy zdjąć garnek z gazu, przerywając gotowanie. Po odczekaniu, aż wystygnie, wyciągnijmy i wypłuczmy dobrze ubranie, do momentu, aż woda przestanie być kolorowa.

Dużo łatwiejszym sposobem jest farbowanie ubrań w pralce, należy wówczas ustawić odpowiedni program. Wlać barwnik wymieszany z wodą oraz octem w specjalną przegródkę na proszek. Pranie powinno być ustawione na mniej więcej 30-40 stopni przez pół godziny. Ważne jest, aby po wszystkim dobrze wyczyścić pralkę.

Jakie barwniki stosować do barwienia materiałów w domu?

Jeśli chcemy w naturalny sposób farbować ubrania i inne materiały w naszym domu, dobrze jest wiedzieć, z czego można korzystać. Farbowanie to jeden ze starszych procesów, jakie zna ludzkość. Zajmowali się nim zazwyczaj kupcy. Już w starożytności przemierzali dalekie szlaki, aby dostarczać kolorowe materiały między jednym krańcem świata a drugim. Dzisiaj z ich wiedzy i doświadczeń możemy korzystać i my. Prawdopodobnie wszystkie lub większość z poniższych barwników, będziemy mogli znaleźć w swojej najbliższej okolicy. Nie będą one tak intensywne jak barwniki chemiczne. Nie przytłoczą również naszego otoczenia mocą barw. Jeśli chcemy uzyskać żółty, bądź pomarańczowy kolor, śmiało możemy użyć skórek z cebuli. Wykorzystując fusy z kawy, lub łuski z orzecha uzyskamy kolor brązowy. Kwiat hiacyntu idealnie barwi na niebiesko. Burak to barwnik głębokiej czerwieni. Jeśli natomiast marzy nam się zielona koszulka, karczochy będą idealnie barwić na ten kolor. Barwników naturalnych, tak jak i roślin jest mnóstwo. Wybór odpowiedniego zależy od nas.

Farbowanie ubrań może stać się bardzo ciekawym sposobem na odświeżenie własnej garderoby. W prosty i szybki sposób zregenerujemy spodnie, które bardzo lubimy, sweter, do którego mamy sentyment lub po prostu chcemy w nim jeszcze trochę pochodzić. Ważne jest, aby przy procesie tym zachować środki ostrożności dla samego siebie oraz środowiska. W miarę możliwości starać się stosować barwniki ze składników niedrażniących, wykonanych z substancji ekologicznych. Jeśli środowisko naturalne jest nam wyjątkowo bliskie, stosować wyłącznie naturalne barwniki z roślin i substancji odnawialnych.