Żyjemy w erze personalizacji. Przejadły się nam masowo, przemysłowo produkowane ubrania, dodatki i dekoracje. Chcemy jedynej w swoim rodzaju odzieży i dekoracji, jakimi nie może się pochwalić nikt inny. Jednocześnie zmagamy się z coraz wyższymi kosztami życia i kryzysem gospodarczym. Jak pogodzić pragnienie indywidualności w naszej szafie z koniecznością oszczędzania? Rękodzieło wymaga od nas nie tylko różnych narzędzi i materiałów (niekoniecznie tanich), ale też talentu i umiejętności. Na szczęście z pomocą przychodzi nam druk różnego rodzaju. Spersonalizowany, oryginalny wzór o wiele łatwiej zaprojektować na komputerze, niż narysować odręcznie. Jak później przenieść go w wymarzone miejsce?
Nadruk bezpośrednio na przedmiocie
To najprostsza, ale też najbardziej ograniczająca nasze możliwości opcja. Na rynku znajduje się wiele firm oferujących ubrania (głównie podkoszulki, ale też bluzy, śliniaczki czy maseczki) oraz inne tekstylia (chociażby poszewki na poduszki czy koce) “ze zdjęciem”. W praktyce możemy wykorzystać tę usługę do wydrukowania dowolnego wzoru na danym przedmiocie, niekoniecznie ze zdjęcia. Musi być po prostu zapisany w formacie graficznym, np. jako .jpg czy też .png. Niestety, korzystając z tej opcji, skazani jesteśmy na rozmiary przedmiotów i obszary zadruku narzucone przez usługodawcę.
Papier transferowy
Tak zwana naprasowanka to technika przenoszenia wydruku z kartki papieru na tkaninę. Najlepiej sprawdza się na jasnych tkaninach, na tych ciemniejszych wydruk tą techniką rzadko wygląda dobrze. Potrzebować do niej będziemy drukarki atramentowej (wydruku z drukarki laserowej czy ksero nie dadzą oczekiwanego efektu), specjalnego papieru transferowego (do nabycia w specjalistycznych sklepach lub w Internecie w cenie kilku złotych za arkusz A4) oraz żelazka. Wzór drukujemy na papierze transferowym koniecznie w lustrzanym odbiciu, a następnie naprasowujemy na tkaninę zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Ta metoda daje nam znacznie większą swobodę co do wyboru kroju czy rozmiaru przedmiotu, na który naniesiemy nadruk, a także obszaru zadruku, ogranicza jednak dostępną nam kolorystykę i oferuje nieco mniejszą jakość.
Profesjonalny druk na tkaninach
Na rynku znajdziemy również wiele firm, które zajmują się profesjonalnym drukiem wzorów na całych rolkach tkanin. Taka usługa kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt złotych za metr bieżący materiału. W pierwszej chwili może się to wydać bardzo wygórowaną ceną, ale należy uwzględnić, że zawiera ona w sobie również cenę samej tkaniny, która nie należy do najniższych. Nawet po uwzględnieniu tego faktu, profesjonalny druk na tkaninach wciąż będzie najdroższą opcją, ale już nie tak zadziwiająco drogą – zapewni nam też najlepszą jakość. Oczywiście, od firmy otrzymamy rolkę tkaniny, a nie gotowy przedmiot – jest to więc opcja głównie dla osób, które choć trochę szyją lub są gotowe zapłacić dodatkowo krawcowej za uszycie pożądanego przedmiotu. Ze względu na wysoki koszt, korzystając z tej metody powinniśmy wszystko bardzo starannie zaplanować. Przed zleceniem druku, warto zamówić próbnik materiału, który nas interesuje – cena zazwyczaj jest symboliczna. Jeśli zamierzamy szyć cokolwiek bardziej skomplikowanego niż zasłony na okna, powinniśmy przed zamówieniem materiału upewnić się, że wystarczy go na nasz projekt nawet po uwzględnieniu kierunku wzoru – nie chcemy przecież, żeby jeden rękaw naszej sukienki musiał mieć kwiatki do góry nogami!