Lata temu robiły je nasze babcie, później tą sztukę opanowały mamy, a teraz my swoim dzieciom pokazujemy, jak robić wianki z żywych kwiatów. Zrobienie tak pięknej ozdoby na głowę to nie takie trudne zadanie na jakie wygląda. Więc z jakich roślin robić takie wianki, i w jaki sposób łączyć ze sobą kwiaty?
Wianek na co dzień i od święta
Kiedyś wianki z żywych kwiatów wykonywane były codziennie, przy okazji spaceru na łące. Panny ozdabiały dzięki nim włosy na czas biesiad, ognisk, czy świąt. Dziś naturalne wianki są rustykalną dekoracją głowy, która ma wiele zastosowań. Można nimi zastąpić m.in. welony ślubne. Wtedy wykonuje się wianki z pięknych dalii, goździków, czy storczyków. Czasami do kompozycji kwiatowej dodaje się róże. Ozdoby głów z kwiatów mogą znaleźć zastosowanie w czasie komunii świętych. Delikatne wianki dla dzieci tworzone są zwykle z konwalii, rumianku, lub stokrotek, a kompozycję dopełniają wąskie wstążeczki. Również na festynach lub letnich zabawach można ozdobić swoją głowę kolorowym zestawem kwiatów.
Co trzeba przygotować do robienia wianka z kwiatów?
Jest kilka metod robienia wianków. Nasze babcie i mamy robiły je wyłącznie z kwiatów i roślin, bez wzmacniania ich jakimikolwiek przyborami. Taki kolorowy wianek dla dziewczynki tworzy się z chabrów, maków, mleczy, lub kłosów zbóż. Jednak gdy chcemy stworzyć bardziej stabilną konstrukcję, do plecenia potrzebny będzie drucik florystyczny, taśma, nożyczki, a także kolorowe wstążki. Wianki z kwiatów warto wykonywać przede wszystkim z roślin o długich i stosunkowo giętkich łodygach. Jak zacząć robić wianek?
Wianek z żywych kwiatów – krok po kroku
Według tradycyjnej techniki plecenia, żeby wykonać wianki z żywych kwiatów, potrzeba w pierwszej kolejności należy przygotować dowolne kwiaty polne na długiej łodydze.
Jaki powinien być następny krok?
- Łodygi kwiatów należy przyciąć do tej samej długości, a także usunąć z nich niepotrzebne listki.
- Trzeba wziąć do ręki dwie łodygi. W pierwszej kolejności trzeba je skrzyżować, a potem opleść głowę kwiatu łodygą.
- Do wianka można dołożyć kolejny kwiat, ponownie oplatając go łodygą. Trzeba to powtarzać, aż do osiągnięcia pożądanej długości wianka.
- Krańce wianka trzeba związać elastyczną trawą. Jeśli jest taka możliwość, można skorzystać ze sznurka lub wstążki.
Pamiętajmy, że wianek dla dziewczynki będzie cechował się inną długością, niż wianek tworzony dla dorosłej kobiety. Wianek warto przyłożyć do głowy tuż przed jego zawiązaniem i sprawdzić czy ma odpowiedni rozmiar.
Wianek na drucie, jak wykonać?
Kolorowe wianki z kwiatów można robić również przy pomocy drucika florystycznego. Poza tym technika ta będzie wymagać użycia taśmy, wstążki i nożyczek.
- Tworzenie wianka trzeba zacząć od zmierzenia obwodu głowy. Drucik owinąć trzeba wokół niej, zostawiając kilka centymetrów zapasu dla łatwiejszego wykończenia wianka.
- Kwiaty należy zebrać w niewielkie bukiety o równych łodygach, a potem owinąć je taśmą.
- Przygotowane w ten sposób bukiety wystarczy przymocować do przygotowanego stelaża z drucika.
- Na koniec trzeba splątać ze sobą zakończenia drucika i ozdobić je wstążeczką.
Przy tworzeniu wianków dla dzieci, drucik florystyczny zastąpić można opaską , do której przymocowywane będą małe bukiety kwiatów.
Warto pamiętać, że wianki z żywych kwiatów, cechują się krótką żywotnością. Zerwane rośliny szybko więdną, gdy nie mają odpowiednich warunków. Warto zatem, żeby komunijny wianek dla dziewczynki lub ślubna kompozycja kwiatów, były przechowywane w zimnym, zacienionym pomieszczeniu. Jeżeli mamy możliwość, warto spakować je do worka i trzymać w lodówce. Tym sposobem nawet na kilka godzin po zerwaniu kwiaty będą wyglądać, jak dopiero przyniesione z łąki lub ogrodu.