Szukaj

Jakie funkcje pełni mata do masażu?

Zastanawiasz się nad tym, gdzie kupić najlepsze maty masujące, a także, która z dostępnych na rynku ofert w pełni spełni Twoje oczekiwania? Czytaj dalej, a poznasz rodzaje mat do masażu, jak również dowiesz się, co wyróżnia nowoczesne maty do chodzenia.

Czym jest mata do masażu?

Mata do masażu – to rodzaj sprzętu terapeutycznego, który pomaga przy bólach kręgosłupa i szyi, rwie kulszowej, a także wspiera układ sercowo-naczyniowy. Można nią wykonać masaż ciała i ćwiczenia wzmacniające stopę. Najlepsza mata masująca nie zastępuje jednak leczenia i diagnostyki, ale może je uzupełniać.

Poprawnie dobrany gadżet jest łatwy do przechowywania i używania w domu, a systematyczne ćwiczenia z jego użyciem poprawiają ogólną kondycję. Zaleca się chodzenie po macie przez 10 min dziennie i masaż przed snem. Najlepiej stosować matę wzdłuż kręgosłupa, dobrze sprawdzi się także mata masująca kark i w miejscach dolegliwości bólowych. Nacisk może wywołać wydzielanie endorfin i poprawić samopoczucie.

Jaką matę do masażu pod kątem funkcji warto wybrać?

Wyróżnia się kilkanaście rodzajów mat do masażu, spośród których najbardziej popularnymi są:

  • Do samochodu. Stanowią idealne rozwiązanie dla kierowców i pasażerów podczas długich podróży. Wyposażona są w specjalny zasilacz, który umożliwia podłączenie do gniazda zapalniczki w samochodzie.
  • Na fotel i krzesło. Bardzo popularny produkt, który zazwyczaj może być również stosowany w samochodzie. Wyróżnia się ergonomicznym kształtem i rozmiarem, który pasuje do większości foteli biurowych i samochodowych. Uniwersalne zastosowanie pozwala na zabranie maty wszędzie ze sobą.
  • Mata masująca do stóp. Nowoczesne rozwiązanie dla dzieci i dorosłych. Świetnie sprawdza się w profilaktyce i terapii płaskostopia, dolegliwościach kręgosłupa itp. Można ją wykorzystywać do wykonania ćwiczeń dla dzieci na płaskostopie.
  • Na łóżko. Są doskonałe do relaksu w pozycji leżącej, choć niektóre modele mogą być stosowane również na siedząco. Cieszą się popularnością ze względu na możliwość masażu całego ciała, w tym karku, szyi, łydek i kostek.
  • Do hydromasażu. To jedyna mata do masażu kręgosłupa, którą można stosować w wodzie, umieszczając ją w wannie. Po podłączeniu generuje bąbelki powietrza podobne do tych w wannie z hydromasażem lub w spa. Choć jej cena jest wyższa, warto ją polecić miłośnikom długich kąpieli.
  • Z kamieniami nefrytowymi. Wyposażone w silniczki z kamieniami nefrytowymi, idealnie imitują w domowych warunkach masaż shiatsu. Chociaż są dość drogie, rekompensują to wysoką jakością materiałów.
  • Z podgrzewaniem. Stanowią doskonałe uzupełnienie masażu, ponieważ oprócz wibracji zapewniają także przyjemne ciepło. Modele z podgrzewaniem zmniejszają ból stawów, kości i mięśni u chorych na korzonki lub reumatyzm.

Jaka mata masująca jest najlepsza? Tu wszystko zależy od Twoich preferencji, stylu życia i potrzeb. Warto zwrócić uwagę na uniwersalne rozwiązania, takie jak sensoryczne maty Ortek.

Mata sensoryczna jest jednym z akcesoriów, które wspomagają rozwój noworodków. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na rozmiar, aby dziecko swobodnie mogło się na niej obracać, a także, by zmieściły się zabawki. Znaczenie ma również to, aby maty miały różnorodne gadżety, takie jak grzechotki, szeleszczącą folię i grające elementy, które zaciekawią malucha oraz będą pełnić funkcję edukacyjną.

Mata do masażu: przeciwwskazania

Maty masujące kręgosłup i materace mogą pomóc w wielu dolegliwościach, ale warto pamiętać, że w niektórych przypadkach używanie ich może pogorszyć stan zdrowia. Niektórzy mylą się, że są one bezpiecznym i złotym środkiem na wszystko. W instrukcji obsługi można znaleźć informacje o sytuacjach, w których nie powinno się używać tych urządzeń, ale często są one pomijane.

Korzystanie z mat i materacy masujących nie jest zalecane w przypadku choroby, gorączki, złamań, po operacjach i zabiegach chirurgicznych, w sytuacji posiadania oparzeń i rozcięć oraz głębokich skaleczeń. Wtedy działanie maty może osłabić organizm i utrudnić regenerację.

Zastanawiasz się nad pytaniem jaką matę masującą kupić? Wybieraj rozwiązanie odpowiadające twoim potrzebom, mające dobre opinie i wykonane z trwałych, a jednocześnie ekologicznych materiałów.

Źródło: https://www.ortek.pl/