Szukaj

Kurs szycia dla początkujących – gdzie kupować materiały?

Samodzielne szycie daje mnóstwo satysfakcji i jest świetnym pomysłem na hobby, czy rozwijanie pasji. Aby dojść do wprawy w szyciu, na początek należy zaopatrzyć się w dobrą maszynę do szycia oraz odpowiednie materiały. Tkaniny, z których mają powstać ubrania, czy tekstylia użytkowe powinny być dostosowane do umiejętności szyjącej osoby. Ze względu na różną grubość materiałów, czy też fakturę – ( śliska, gładka z wypukłymi wzorami ), poziom trudności należy tak dopasować, aby początkujący krawiec nie zniechęcił się do tego zajęcia. Sprawdź, jakie tkaniny będą najlepsze dla początkujących i w jakie akcesoria należy się zaopatrzyć!

Niezbędne akcesoria – kurs szycia dla początkujących:

Każdy kto chce rozpocząć swoją przygodę z szyciem musi mieć:

 • maszynę do szycia
 • duże kartki papieru w kratkę
 • skrawki tkanin – tu należy wspomnieć, że istnieje różnica pomiędzy dzianiną a tkaniną, a na sam początek lepiej jest pracować na tkaninach

UWAGA: Do samych ćwiczeń możesz wykorzystać stare bawełniane prześcieradło. Miej na uwadze jednak, aby nie było ono zbyt rozciągliwe. Do ćwiczeń z maszyną i rozeznania co do rodzajów ściegów przygotuj dosyć sztywny i mało elastyczny materiał. Można także posłużyć się starą zasłoną lub materiałami kupionymi w second handzie. Takiego materiału nie jest szkoda, kiedy coś pójdzie nie tak, ponadto tkaniny z second handu są tanie i kupisz je za przysłowiowe grosze. Oprócz tego, oczywiście potrzebne jest pozytywne nastawienie i trochę wolnego czasu. Zaczynamy!

Podstawy szycia – zacznij od nieskomplikowanych ćwiczeń:

 1. Swoje ćwiczenia rozpocznij od przygotowania kartki papieru w kratkę. Nie nawlekaj nitki. Przyłóż kartkę w ten sposób, jakbyś miał szyć. Staraj się ,,szyć” w ten sposób aby igła trafiała idealnie w linie. Oczywiście na początku nie zawsze idealnie trafisz w linie. Spróbuj kilkakrotnie przeszyć linie poziome oraz pionowe. Ćwicz stale, aż dojdziesz do wprawy. Im więcej czasu poświęcisz na ćwiczenia, tym szansa na to, że Twoje ściegi będą równe jest większa. Pamiętaj też, że nawet, gdy nabierzesz wprawy w ,,przeszywaniu” kartki, wypadki mogą się zdarzyć. Praca z tkaniną wymaga nieco więcej wysiłku.
 2. Kiedy już całkiem dobrze będziesz sobie radzić z liniami na kartce, wówczas narysuj samodzielnie linię, która załamuje się, czy tworzy wzory. Spróbuj szyć po narysowanej linii i sprawdź, czy efekty są zadowalające.
 3. Kolejnym krokiem jest nawleczenie maszyny i wycięcie z tkaniny, o której była mowa powyżej kształtu kwadratu lub prostokąta. Spróbuj wykonać kratkę na materiale. Przeszywaj kolejno linie prostopadłe, jak i równoległe. Za prowadnik niech Ci posłuży krawędź materiału i stopka.

Kurs szycia dla początkujących – gdzie kupować materiały?

Kiedy nabarałeś już nieco wprawy w szyciu, pora zaopatrzyć się w materiały. O ile do ćwiczeń możesz wykorzystać stare zasłony, prześcieradła lub tkaniny z second handu, o tyle do uszycia pierwszej rzeczy, możesz wykorzystać nowo zakupiony materiał. Do pierwszej samodzielnie uszytej rzeczy nie potrzeba specjalistycznych umiejętności ani drogich tkanin. W sklepie z materiałami kup dosyć sztywną tkaninę syntetyczną. Uszyjesz z niej zarówno poszewki na poduszki, worki na obuwie czy proste pokrowce na krzesła. Unikaj tkanin lejących się i takich, w których po spruciu fastrygi zostają mało estetyczne dziury. Materiały szczególnie polecane dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z szyciem, to:

 • poliester
 • flanela
 • bawełna
 • materiały dresowe
 • dżins

Zwróć jednak uwagę na to, że każdy rodzaj wymieniony powyżej ma inny skład. Niektóre materiały dżinsowe mają więcej domieszki elastanu, inne zaś są wykonane ze 100% bawełny. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o materiały dresowe czy poliester. Tkaniny poliestrowe są najczęściej mieszanką różnych syntetycznych włókien, takich jak na przykład wiskoza. Każdy niemal materiał poliestrowy zawiera również dodatek elastanu. Im większy udział procentowy elastanu, tym tkanina jest bardziej elastyczna.

Wybieraj więc taki materiał, który nie ma więcej jak 5% domieszki elastanu. W innym przypadku materiał będzie się nadmiernie rozciągał i sam proces szycia będzie niezwykle trudny. Jeśli chodzi o dżins, najlepiej jest wybrać średnio sztywny materiał. Pamiętaj również, że do szycia maszynowego, kiedy pracujesz z tkaniną dżinsową potrzebna jest odpowiednia igła. Zbyt cienka nie przyda Ci się na pewno – może się połamać lub ścieg nie ,,złapie” całego materiału. W początkowym etapie nauki szycia na maszynie unikaj:

 • tiulu
 • koronki
 • jedwabiu
 • sztruksu

Po pewnym czasie nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć i po te, tak zwane ,,trudne” materiały. Jednak na początek nie będą one odpowiednie i mogą wręcz zniechęcić do szycia. Unikaj również zbyt śliskich tkanin poliestrowych lub zbyt grubego dżinsu. Nie zapomnij dostosować igły i nici do materiału, na którym pracujesz. Wówczas szansa na to, że wyjdzie Ci to, co zaplanowałeś jest dużo większa. Przy prostych projektach ubrań codziennych poliester sprawdza się znakomicie. Świetnie leży na sylwetce, a jeśli użyjesz tkaniny wzorzystej i kolorowej, wówczas drobne niedociągnięcia, typowe dla początkujących krawców, nie będą widoczne na pierwszy rzut oka. Materiały możesz kupować zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Ta druga opcja jest o tyle bardziej opłacalna, że skład poszczególnych tkanin jest zazwyczaj szczegółowo opisany, a asortyment jest również imponujący.