Szukaj

Kurs szycia dla początkujących – podstawowe akcesoria krawieckie

Początki przygody – to warto wiedzieć

Krawiectwo może okazać się niezwykłą przygodą, ciekawą pasją, czasami również sposobem na zarobienie pieniędzy. Bez względu na to, z jakiego powodu decydujesz się spróbować tej pięknej sztuki, na pewno zainteresuje cię kilka faktów, o których powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem przygody. Więcej informacji znajdziesz w kolejnych fragmentach artykułu.

Początki krawiectwa

Każdy z nas ma czasami taki moment w życiu, że szuka nowych pasji, aby nieco urozmaicić sobie codzienność. Idealnym sposobem na ciekawe i twórcze spędzenie czasu, może okazać się właśnie krawiectwo. Spróbować może każdy i zawsze, ponieważ początkowe wyposażenie nie jest drogie, nie potrzeba także dużej ilości przedmiotów i akcesoriów. Nie wiesz przecież na 100%, czy to droga dla ciebie, dopóki nie spróbujesz swoich sił.
Pamiętaj, że na początku może nie być łatwo. Szczególnie jeśli jesteś samoukiem, przygotuj się na to, że czasami coś może po prostu nie wyjść do końca tak, jak tego oczekujesz. Najważniejsza jest jednak determinacja i regularne ćwiczenia, doskonalenie swoich umiejętności krawieckich. Po pewnym czasie zyskasz pewność czy chcesz iść dalej w tym kierunku, czy potrzeba ci innego pomysłu na realizowanie siebie. Jeśli masz w swoim otoczeniu kogoś, kto interesuje się krawiectwem, być może dobrym pomysłem jest rozmowa. Może okaże się, że jest możliwość pożyczenia sprzętu, co pozwoli ci na sprawdzenie czy to cię naprawdę interesuje. Jeśli jednak nie znasz nikogo takiego, albo po prostu chcesz posiadać własne wyposażenie, przyda ci się:

 1. Maszyna do szycia – jest na pierwszym miejscu, ponieważ jest najważniejsza, niezbędna. Jest to przedmiot, który wymaga największego wkładu finansowego, ale warto w nią zainwestować. Nawet jeśli okaże się, że krawiectwo nie jest dla ciebie, zawsze możesz ją komuś sprzedać. Nowa maszyna to koszt nawet 600 zł. Na początek jednak zupełnie wystarczy taka, której już ktoś używał. Warto zostać członkiem grupy tematycznej. Takie grupy odnajdziesz na portalach społecznościowych. Często są tam ogłoszenia, w których ludzie zamieszczają sprawne maszyny do szycia. Koszt takiej maszyny to często jedynie 200 zł. Maszyny do szycia, które są warte uwagi osób początkujących to:
  – Janome Juno E1015
  – Singer 3221
  – Łucznik Maria
 2. Materiały krawieckie – najlepiej takie, które nie są rozciągliwe. Jeśli masz w domu niepotrzebne, stare koszule – możesz je wykorzystać.
 3. Nożyczki – mogą być krawieckie, ale nie muszą. Ważne aby były ostre i wygodne w użytkowaniu. Nożyczki krawieckie to koszt około 60 zł.
 4. Igły – przydadzą się zarówno ręczne, jak i maszynowe. Koszt igieł ręcznych to kilka złotych, natomiast igły maszynowe są zazwyczaj w zestawie z nową maszyną.
 5. Nici – powinny być dobrej jakości. Przydadzą się różne kolory, więc zaopatrz się w kilka sztuk.
 6. Znaczniki krawieckie – czyli wszystko to, czego potrzebujesz do przenoszenia oznaczeń na materiale.
 7. Szpilki – najlepiej ostre, dzięki czemu ich użytkowanie będzie wygodne i bezproblemowe.
 8. Centymetr krawiecki – to również niezbędny element wyposażenia. Teoretycznie można korzystać z linijki i sznurka, ale jest to zdecydowanie bardziej czasochłonne i mało wygodne. Centymetr krawiecki to koszt kilku złotych, warto więc mieć go w swoim wyposażeniu.
 9. Prujka – początki mogą być ciężkie. Efekty pracy mogą wymagać poprawek. Dlatego właśnie przyda ci się tak zwana prujka, która ułatwi ci pracę.
 10. Żelazko – przygotowanie materiału obejmuje jego wyprasowanie. Bez tego szycie jest trudne, czasami wręcz niemożliwe. Żelazko i deska do prasowania – to na pewno ci się przyda.
 11. Kawałek blatu – musisz mieć miejsce, w którym szycie będzie wygodne i komfortowe. Do tego przyda ci się kawałek stabilnego blatu. W każdym domu znajdzie się taka wolna przestrzeń. Może to być stół, biuro albo cokolwiek, co pozwoli ci swobodnie szyć.

Te elementy stanowią podstawowe wyposażenie, bez którego ciężko jest zacząć. Koszt skompletowania takiego zestawu nie jest drogi. Maszynę można przecież pożyczyć, albo kupić używaną co jest bardzo dobrym pomysłem na start. Niektóre przedmioty masz na pewno w domu, a więc odchodzą kolejne wydatki. Początek nie jest więc drogi. Z czasem, gdy już nabierzesz doświadczenia i wprawy, wyposażenie będzie stawało się coraz bogatsze. Na początku jednak nie warto wydawać pieniędzy na akcesoria, które mogą okazać się niepotrzebne.

Podsumowanie

Krawiectwo to piękna pasja i sposób na to, aby spędzić czas ciekawie i produktywnie. Na początku nie musisz inwestować w to dużych pieniędzy, wystarczy kilka elementów niezbędnego wyposażenia. Sposobów na naukę jest wiele. Możesz spróbować z pomocą filmików czy artykułów dostępnych w internecie za darmo, albo zdecydować się na płatny i profesjonalny kurs. Niezależnie od tego, w jaki sposób zamierzasz uczyć się tajników krawiectwa, na pewno będzie to ciekawa przygoda.