Szukaj

Mata do jogi – jaką kupić?

Mata do jogi powinna być odpowiednio dobrana do użytkownika. Jeśli szukasz podstawowej maty to sprawdzi się np. kauczukowa. Podczas wyboru zwróć uwagę przede wszystkim na wielkość i grubość. Ważny jest również materiał z jakiego została wykonana. Osoby zmagające się z alergią wybierają maty korkowe. W sprzedaży są również produkty z PVC, mikrofibry oraz z innych materiałów.

Jaka jest profesjonalna mata do jogi?

Bardzo ważną sprawą jest materiał, z jakiego wykonany został wyrób. Korkowa mata, z PVC oraz z mikrofibry zapewniają dobrą przyczepność, komfort, amortyzację i bezpieczeństwo. Należy zwracać uwagę na rodzaj maty, by dostosować ją do indywidualnych potrzeb, by poczuć się swobodnie. Najlepszą stabilizację zapewnia kauczukowa mata mająca właściwości antypoślizgowe. Wysokiej jakości jest również wyrób z pianki termoplastycznej.

Do ćwiczeń poza domem sprawdza się cienka mata, jest lżejsza niż wykonana z naturalnego kauczuku. Podróżna mata do jogi jest łatwa do przenoszenia, co zapewnia komfort treningu na urlopie. Osoby początkujące zaczynają od wersji podstawowej, maty kauczukowej czy jednokolorowej z PVC i stosunkowo niedrogiej. Warto zainteresować się modelami: Bodhi Yoga, Manduka czy Sayoga, ponieważ można je wykorzystywać niezależnie od poziomu zaawansowania.

Dlaczego dla praktyki jogi ma znaczenie grubość maty i wielkość maty?

Grubość maty odpowiada za amortyzację podczas ćwiczeń. W wersji standardowej ma wymiar 3-4 mm, ale do podróżowania – 1-2 mm. Stabilizuje i wzmacnia pozycję ciała, zapewniając komfort treningów. Nie jest jednak odpowiednia dla osób z wrażliwymi stawami i wykonującymi dużo przeskoków w czasie praktyk. W tym wypadku lepiej sprawdza się gruba mata: 6-8 mm, ponieważ zapewni i doskonałą amortyzację podczas dynamicznych oraz intensywnych ćwiczeń. Dobrze też izoluje termicznie, gdy treningi wykonywane są w pozycji leżącej.

Mata do jogi antypoślizgowa, odpowiedniej grubości to jeszcze nie wszystkie parametry na które należy zwrócić uwagę, podczas zakupu. Profesjonalna mata musi być dopasowana do wzrostu oraz do miejsca ćwiczeń. Chcąc wykonywać dynamiczne style jogi, ogromne znaczenie ma długość maty, z tego względu, że pozwala na wygodne ułożenie ciała. Rozmiar musi być odpowiednio dobrany do miejsca. Należy wcześniej wymierzyć powierzchnię, na której zostanie ułożona np. korkowa mata.

Jakie zalety ma do jogi mata z kauczuku?

Mata do jogi wykonana z kauczuku jest ekologiczna, idealna dla początkujących, rozpoczynających swoje praktyki jogi. Ćwiczenia sprawiają dużo przyjemności i zachęcają do dalszych treningów. Wpływają pozytywnie na samopoczucie, dlatego wybierane są również przez zaawansowanych użytkowników. Model Bodhi Yoga jest idealny dla osób preferujących dynamiczne, intensywne ćwiczenia. Do jogi statycznej sprawdzą się wysokiej jakości maty kauczukowe Manduka eKO, stanowiące barierę dla bakterii. Maty do jogi kauczukowe charakteryzują się odpowiednim wchłanianiem wilgoci, nawet dużej ilości potu oraz możliwością stosowania w różnych miejscach i zapewnianiem komfortu podczas ćwiczeń.

Kauczukowa mata jest pozbawiona toksycznych substancji, bardzo wytrzymała i ma świetną przyczepność. Jest też łatwa w przechowywaniu, niezależnie od wymiarów i grubości. Można ją wygodnie złożyć i schować do szafy czy dowolnego schowka. Wyjeżdżając na wakacje warto kupić torbę czy pokrowiec, by przewożąc w bagażniku samochodu czy w autobusie, nie uległa zabrudzeniu. Podczas zakupu należy kierować się przede wszystkim wzrostem i warunkami treningu.