Maszyna do szycia to sprzęt, który w założeniu ma służyć nam kilka lat. Jeśli jesteśmy osobą początkującą, często nie wiemy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać maszynę do szycia.
Gdzie kupić maszynę do szycia?
Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „maszyna do szycia” zapewne wyskoczy ci masa propozycji. Lepiej jednak kupić sprzęt w sklepie stacjonarnym, niekoniecznie w markecie. Maszyna do szycia to specyficzny sprzęt, dlatego dobrze się upewnić, że serwis pomoże ci w razie problemów w użytkowaniu.
Rodzaje maszyn
Skoro już wiemy, gdzie szukać, upewnijmy się, czego szukamy. Podstawowy podział obejmuje maszyny mechaniczne, elektroniczne i komputerowe.
- Maszyny mechaniczne, czyli sterowane manualnie.
- Maszyny elektroniczne posiadają pewne elementy elektroniczne, np. z wyborem ściegu
- Maszyny komputerowe mają wbudowaną pamięć, można zapisać na nich sekwencje wzorów i ustawienia dla danego ściegu.
Maszyna dla początkujących
W przypadku wyboru pierwszej maszyny trudno orzec, co będzie nam potrzebne. Szkoda przepłacać za maszynę komputerową, jeśli jeszcze nie potrafimy szyć lub dopiero się uczymy. Osoba, która zaczyna swoją przygodę z krawiectwem powinna zwrócić uwagę na takie elementy jak:
- niewielka ilość ściegów, ścieg prosty i ściegi do obrzucania, ścieg elastyczny. Tyle nam wystarczy.
- regulacja położenia igły
- możliwość zmiany szerokości i gęstości ściegu. W prostszych typach są skokowe, natomiast płynne są atutem droższych modeli.
Dodatkowe funkcje na które warto zwrócić uwagę to nawlekacz igły, regulacja docisku stopki, dodatkowa regulacja prędkości szycia w postaci suwaka.
Chwytacz rotacyjny czy wahadłowy?
Oprócz podstawowych parametrów dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj chwytacza. Maszyny z chwytaczem wahadłowym to dość stary wynalazek i nieco głośny. Maszyny te posiadają wkładany bębenek na dole, przez co czas zmiany nici czy ściegu zajmują więcej czasu niż w przypadku chwytacza rotacyjnego. Obecnie większość maszyn posiada chwytacz rotacyjny.
Ząbki transportujące
Ząbki transportujące odpowiadają za przesuwanie materiału a także na szybkość, precyzję i jakość szycia. Im więcej ząbków, tym lepsza płynność pracy. Najczęściej spotykane modele mają 3-4 ząbki, bardziej zaawansowane nawet 7.
Montowanie stopki
Regulowanie stopki odpowiada za siłę docisku stopki do ząbków, przez co wpywa na transport materiału podczas pracy na maszynie. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza podczas obszywania tkanin, kiedy mamy pod igłą grubszą warstwę materiału.
Rodzaje ściegów
Warto wiedzieć, jakie ściegów możemy wykonać na danej maszynie.
Elastyczne oznaczone są symbolem ss. Umożliwiają szycie elastycznych tkanin.
Ozdobne przydają się podczas wykonywania elementów ozdobnych
Overlockowe służą do zszywania i odrębniania tkanin.
Literki umożliwiają wyszywanie liter na materiale. Taki rodzaj ściegu występuje w maszynach komputerowych.
Inne przydatne parametry
Szycie wsteczne służy głównie do rozpoczynania i zakończenia ściegu. Obecnie prawie każdy model na rynku posiada taką opcję, ale dla pewności warto to sprawdzić przed zakupem. Przycisk szycia wstecz umieszczony jest zwykle po prawej stronie urządzenia lub bezpośrednio nad igielnicą.
Nawlekacz na igły to narzędzie, które pomaga w przewleczeniu nitki przez ucho igły.
Szycie podwójną igłą służy do szycia dwukolorowych igieł, co przyda się podczas wykańczania bluzek czy T-shirtów. Należy jednak ostrożnie ustawiać igielnicę oraz parametry, ponieważ zbyt duża szerokość ściegu może powodować uderzanie igieł o stopkę dociskową.
Modele polecane dla początkujących
Jednym z najpopularniejszych modeli jest Juno by Janome E1019, ponieważ zawiera wszystko, co przyda się osobie zaczynającej przygodę z szyciem. Maszyna zawiera 19 programów ściegowych, możliwość szycia podwójną igłą oraz zawiera sporo dodatkowych akcesoriów. Kiedy już opanujemy podstawy, na tej maszynie możemy przejść do bardziej skomplikowanych ściegów. Maszyna jest trwała, przez co z pewnością posłuży nam przez kilka lat.
Dobrą maszyną jest także Łucznik Mini. Jest stosunkowo niewielka, prosta w obsłudze, a jednocześnie w pełni spełnia wymagania użytkownika. Mogą z niej korzystać także dzieci zainteresowane szyciem. Nie nadaje się jednak na dłuższe szycie.
Pierwsza maszyna do szycia – jaką wybrać? Podsumowanie
Przed zakupem przeanalizujmy nasze potrzeby i możliwości finansowe. Jeśli dopiero się uczymy, pewnie nawet nie będziemy w stanie wykorzystać wszystkich możliwych funkcji. Dobrze jest kupić maszynę w sklepie stacjonarnym, gdzie możemy obejrzeć maszynę do szycia.