Szukaj

Pomysły na pakowanie prezentów w stylu zero waste

Zero emisyjność to bardzo popularny trend w ostatnich latach. Filozofia życia “zero waste” kieruje się prostymi zasadami. To filozofia non-konformizmu i cechuje się zmianą sposobu myślenia, mając na celu dobro środowiska naturalnego. Stosowana konsekwentnie, umożliwia eliminację wytwarzania śmieci w naszym najbliższym środowisku. Istotnym elementem procesu, jest stosowanie również produktów, które są zero waste. Przykładami takich rozwiązań są np. szklane butelki, silikonowe lub emaliowane kubki. Pakowanie rzeczy ponownie w te same opakowania. Możliwość kupowania produktów na sztuki lub do własnych pojemników. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak pakować prezenty w stylu zero waste i dlaczego warto przeczytaj cały artykuł.

Co myślimy, mówiąc zero strat?

Zero waste oznacza minimalizowanie kupowania niepotrzebnych rzeczy, lub przekazywanie rzeczy innym jeśli nie są nam już potrzebne. Do zasad zero waste zalicza się też naprawianie rzeczy, kiedy się popsują, a możliwa jest jeszcze ich naprawa. Jedną z podstawowych zasad jest recykling, czyli ponowne wykorzystanie jak największej ilości surowców, takich jak szkło, papier czy plastik.

Przekaż dalej – recykling

Filarami filozofii zero waste, jest ponowne wykorzystanie rzeczy, jakie do nas trafiają, minimalizowanie kupna kolejnych, oraz recykling. Zasady te dobrze jest również, abyśmy przekazywali naszym znajomym oraz rodzinie. Najlepiej robić to przez prezenty. Poniżej kilka sposobów, na to jak pakować prezenty w stylu zero waste. Samo pojęcie recykling to oczywiście przekazywanie śmieci do ponownego wykorzystania, istotna w tym procesie jest odpowiednia segregacja śmieci, zanim trafią one jeszcze do zakładu. Wstępna selekcja jest niezwykle ważna, aby mogły one zostać właściwie przetworzone. Nie wszystkie śmieci jednak udaje się właściwie przesegregować. Pomyślmy zatem o recyklingu, jako o procesie od wytworzenia produktu do jego końca. Postarajmy się, aby był on u nas jak najdłużej, dawajmy mu kolejne i kolejne życia, dzielmy się nim z innymi i zarażajmy naszą ideą innych. Być może po czasie, zainteresujmy się naszym produktem, tak aby jak najpóźniej trafił na śmietnik i miejmy nadzieję do ponownego przetworzenia.

Jak pakować prezenty w stylu zero?

Stare gazety – możemy do pakowania prezentów wykorzystać gazety, które mają ciekawą okładkę lub artykuł. Mogą być niesamowitym prezentem dla osoby, którą znamy. Zdecydowanie jednak lepiej unikać tematów politycznych i światopoglądowych. Jeśli jesteśmy w towarzystwie innych osób, może to przypadkowo wywołać burzę w szklance wody.
Powtórne wykorzystanie pudełek – jeśli posiadamy pudełka na buty lub duże kartony, które możemy pociąć w dowolny sposób, może to być bardzo kreatywny sposób na zrobienie opakowania na prezent.

Stare mapy – jeśli naszym znajomym jest podróżnik lub fascynat górskich wycieczek, jego prezent, możemy zapakować w sfatygowaną już mapę turystyczną. Na pewno się ucieszy.
Rysunki dla dziadków – być może mamy w domu małych artystów. Możemy zapakować prezent dla dziadka i babci, którzy być może dawno nie widzieli wnuków. Zapewne ucieszą się zarówno z prezentu, jak i z rysunków.

Opakowanie na prezent z materiału – Jako opakowanie na prezent możemy wykorzystać oczywiście również materiał. Może to być własnoręcznie wykonana ściereczka, chusta czy przewiązany prostym sznurkiem sweter. Jeśli chcemy, można wykorzystać bardzo praktyczne woreczki, które również można zrobić własnoręcznie.
Słoiki – pomysłem, który może, stać się ciekawy, będzie słoik pełen własnych konfitur. Niejedna osoba ma w domu słój, który można podarować, wypełniwszy go uprzednio konfiturami własnej roboty.

Obdarowywanie prezentami naszych bliskich zapakowanymi w stylu zero to nie widzimisię, oszczędność czy chwilowa zachcianka, to styl życia i pragnienie dbania o siebie i innych. Pakowanie to tylko jeden z elementów życia zero waste. Jeśli chcemy przejść na zero emisyjność, powinien on zacząć dotyczyć każdej gałęzi naszego życia. Pakowanie prezentów w stylu zero waste dla znajomych i rodziny, wydaje się być dobrym sposobem na szerzenie tej filozofii.

Odkryj ekskluzywnych projektantów mody damskiej również w stylu zero-waste.