Szukaj

Samodzielne szycie ubrań – wady i zalety

Jeśli chcemy poznać właściwą odpowiedź na pytanie, jakie wady i zalety ma samodzielne szycie ubrań, zerknijmy na to zagadnienie z innej strony. Spróbujmy sobie najpierw uświadomić, co jest dla nas ważne. Jakie wartości cenimy? Jeśli cenimy sobie niepowtarzalny styl i unikalne piękno, będzie to z pewnością jeden z powodów skłaniających nas do samodzielnego szycia ubrań. Może lubimy mieć wpływ na to, z czego zrobione jest nasza garderoba? Rzeczy wykonane z materiałów ekologicznych to bardzo modny trend, który rozwija się zwłaszcza za granicą.

Jeśli styl zero waste wyznacza naszą drogę rozwoju, a sklepy sieciowe uznajemy za najgorszy wybór, to takie rozwiązanie może być dobrym kierunkiem. Jeżeli jednak uwielbiamy modę i ubrania najnowszych projektantów i nie wyobrażamy sobie dnia bez zakupów w markowym butiku, może to nie będzie droga dla nas.

Dla kogo są ubrania szyte ręcznie?

Ubrania szyte własnoręcznie prawdopodobnie nie będą dla tych, którzy potrzebują nowych ubrań na już. Szycie wymaga czasu, zakupu materiału, zaplanowania, projektu. Przydatna jest również sama umiejętność szycia. Zdolność ta niezależnie od płci i wieku, możliwa jest do opanowania w stosunkowo krótkim czasie. Jednak przede wszystkim, trzeba to lubić. Traktowanie samodzielnego szycia, jako sposobu na oszczędność, nie zawsze będzie miało racę bytu. Rzadko bowiem będzie to po prostu tańszy sposób na ubieranie.

Ubrania kupowane w sklepach często są jednorazowe. Nie da się ich w łatwy sposób poddawać przeróbce. Przy zmianie wagi, nie da się z nimi już nic zrobić.
Własnoręczne szycie ubrań ma największy praktyczny sens w przypadku kobiet w ciąży. Kiedy kobieta szybko przybiera na wadze, po czym po urodzeniu dziecka, najczęściej po kilku miesiącach, traci dużo kilogramów. Chcąc wymieniać np. na rok, całą garderobę stanowiłoby to niemały wydatek. Szyjąc ubrania samodzielnie, po porodzie możemy część z nich zachować, wystarczy je np. zwęzić. Będzie to zapewne realnie odczuwalna różnica w comiesięcznych wydatkach.

Wady i zalety ubrań własnej produkcji

Ubrania szyte własnoręcznie mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Możemy zawsze dopasować je do własnego unikalnego stylu. Potrafiąc odpowiednio przeszyć swoje ubrania, poszerzenie czy zwężenie nie będzie stanowić dla nas problemu. Samodzielne szycie uczy kreatywnego myślenia i fantazyjnego podchodzenia do wykorzystania materiałów. Mamy wpływ na własną kreację od A-Z. Można zmieniać krój i zestawienia kolorystyczne swoich ubrań w dowolnym momencie. Projektując własne stroje, designerzy robią to w taki sposób, aby prościej można było je przerabiać.

Szycie na wymiar nie jest jednak pozbawione wad. Jest dosyć pracochłonne – uszycie sukienki, spodni, czy kreacji sylwestrowej może trwać kilka godzin. Nie jest również łatwo zdobyć materiały dobrej jakości.

Z czego szyć najlepiej i czy to się opłaca?

Na pytanie, czy to się opłaca najlepiej odpowiedzieć pytaniem. Na ile możemy wycenić styl? Wszystko zależy od tego, jak drogie materiały zakupimy. Musimy pamiętać, że w przypadku szycia własnych ubrań koszt, jaki ponosimy to materiał i nasz własny czas. Jeśli zatem pójdziemy do sklepu z tkaninami po dosyć drogie materiały i spędzimy nad uszyciem naszej sukienki wiele długich dni, to nie będzie ona należała do najtańszych. Jednak możemy również pójść do sklepu z tanią odzieżą i spróbować wybrać ubrania przyzwoitej jakości. Jeśli na szycie poświęcimy stosunkowo niedługi czas, koszt naszego ubrania będzie niewielki. Do szycia, zwłaszcza na początku, najlepiej wybierać ubrania bawełniane lub lniane. Najbardziej ekologiczne rozwiązania to bawełna organiczna, len oraz konopie. Coraz większy udział w rynku posiadają również tkaniny uzyskiwane z recyklingu. Na świecie aż 95% tkanin może zostać poddanych ponownemu przetworzeniu. Coraz więcej świadomych firm wykorzystuje ten potencjał i wykorzystuje w procesie produkcyjnym takie materiały, które można ponownie przetworzyć. Część z odzyskanych tkanin posiada certyfikaty, które świadczą o tym, że np. odzież taka nadaje się do używania przez małe dzieci. Materiały wytwarzane ekologicznie są droższe, jednak bezpieczniejsze dla środowiska.

O czym pamiętać szyjąc swoje pierwsze ubranie?

Bliskie nam są rozwiązania ekologiczne i chcemy uszyć nasze pierwsze ekologiczne ubranie. Jak do tego podejść? W szyciu nie jesteśmy jeszcze bardzo biegli, więc nie wybierzemy bardzo drogiego materiału. Dobrze, żeby nie był również śliski, jak np. satyna. Trudno będzie nad nią panować. Nie zabierajmy się też na początek za szycie sukienki na studniówkę. To ważna impreza a sukienka jest to duża połać materiału. Jak na pierwszy raz może być ciężko nad nią zapanować. Zacznijmy od czegoś prostego. T-shirt lub spódnica będzie w porządku. Wybierzmy się do sklepu z tanią odzieżą i poszukajmy odpowiedniego materiału. Bawełna lub len dobrej jakości. Niepoplamiony, w stylu odpowiadającym projektowi koszulki. Warto poćwiczyć szybkość szycia. Szycie oraz projektowanie samodzielnie takich ubrań może stać się nie tylko ciekawym hobby. Jeśli ubrania, które nosimy, spodobają się np. naszym znajomym lub ludziom z naszego otoczenia może będą chcieli, aby wykonać podobny projekt dla nich. W ten sposób pasja szycia może przerodzić się w pracę i nasz pierwszy wykonany projekt.

Wszystko leży w naszych rękach. Każdy projekt, który wykonamy, może być najlepszy lub najgorszy. Szycie ubrań nie jest dla leniwych i tych, którzy pragną gotowych rozwiązań. Nie każdy ma jednak cierpliwość, aby swoje ubrania projektować i szyć własnoręcznie. To rozwiązanie jest dla pasjonatów. Pasja potrafi zaprowadzić nas w rejony, o jakich byśmy nie marzyli. Nie ma rozwiązania bez wad, ważne jednak, by minusy nie przysłoniły nam plusów.