Szukaj

Wkładki ortopedyczne – czym są i kiedy warto je nosić?

Wady postawy, wady ortopedyczne są jednymi z najczęściej wykrywanych, jeśli chodzi o nasz układ kostny. Wiele schorzeń zaczyna się właśnie od stóp, które niosą nasze ciała przez świat i to one odbierają szereg negatywnych skutków. Warto więc czasem wspomóc się odpowiednimi wkładkami ortopedycznymi. Czasem lepiej po nie sięgnąć za wcześnie, niż za późno.

Czym są wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne do butów to specjalnie skonstruowane wkładki, których zadaniem jest zniwelowanie powstających dopiero lub już istniejących schorzeń stóp, mających niebiotycznych wpływ na zdrowie całego organizmu. Mowa tutaj oczywiście o płaskostopiu, haluksach, zapaleniu ścięgna Achillesa czy też o ostrodze piętowej. Zadaniem wkładki, jak już zostało wspomniane, jest odpowiednie wsparcie stopy w wielu sytuacjach. Może je zastosować w butach roboczych, w których pracujesz wiele godzin, praktycznie bez ściągania. Na rynku istnieją również specjalne wkładki do butów sportowych, które amortyzują wstrząsy, jak i do szpilek. Dobrze dobrane wkładki nie tylko sprawią, że ból wynikający z powstałych schorzeń będzie mniejszy, ale również sprawią, że ryzyko powstania nowych schorzeń znacznie zmaleje.

Jak je dobrać?

Jeśli chcesz odpowiednio dobrać wkładki ortopedyczne, koniecznością będzie konsultacja z fizjoterapeutą, podologiem bądź ortopedą. Wpierw musi zostać rozpoznana konkretna dolegliwość, a następnie, idąc tym tropem, zostanie dobrana odpowiednia wkładka. Na szczęście rynek jest szeroki i dobrze wyposażony, dlatego możesz mieć gwarancję, że wkładki na Twój typ schorzenia z pewnością się znajdą. Występują one w postaci wkładek pełnych, półwkładek bądź wkładek o długości 3/4. Na samym początku noszenie wkładek ortopedycznych może generować ból. Warto stopniowo przyzwyczajać stopę do takiej sytuacji, dlatego przez pierwsze kilka dni w zupełności wystarczy 1-2 godziny dziennie.

Dlaczego warto je nosić?

Wkładki ortopedyczne są specjalnie, profesjonalnie projektowane w ten sposób, by zapobiegać powstawaniu nowych schorzeń i łagodzić te, na które już cierpi dana osoba. Noszenie ich sprawia, że koryguje się ułożenie stóp i kości w stopie. Ponadto, można liczyć na znacznie lepsze rozłożenie ciężaru ciała. Fantastycznie działają wkładki amortyzujące – dzięki nim praktycznie nie czuć, że stopa stanęła na bardzo twardym podłożu. Drgania nie roznoszą się na cały organizm, a kości nie bolą. Więcej na temat wkładek przeczytasz na stronie https://dlastopy.pl/blog/news/wkladki-ortopedyczne-do-butow-na-co-pomagaja-i-jak-je-dobrac.